מיהי הדבורה

מיהי הדבורה ומה הדרכים להבין אותה? – המדריך המלא

מיהי הדבורה ואיך ניתן להכיר אותה היא אחת השאלות המטרידות את בני האדם החיים בקרבת הכוורת. הדבורים הקטנות מהוות חידה לבני האדם כבר מאות בשנים. מן הצד האחד ניתן למנות יתרונות כגון הכנת דבש ופגיעה במזיקים אחרים, אך מהצד השני הדבורים עוקצות, מזמזמות ואינן מאפשרות אורח חיים תקין לידן. מכל הסתירות הללו לא ברור האם הדבורה היא יצור שהיתם שמחים לגור לידו, או בעצם מזיק שכדאי להרחיק בכל שיטה אפשרית. כדי להבין מעט יותר מיהי הדבורה, מומלץ ללמוד את ההיררכיה של הקן. על ידי הבנה של תחום זה, תוכלו להבין קצת יותר כיצד עובד ראשן של הדבורים.

מיהי הדבורה והדרך להבין אותה – מבנה הכוורת

המלכה

המלכה היא הבסיס לכל כוורת. עוד לפני הקמת ביתן של הדבורים, מרחפת לה המלכה ומחפשת את המיקום המתאים להקים בו את הכוורת. לאחר שהיא מאתרת מקום כזה היא משתכנת בו ומביאה עימה מספר זכרים המפרים אותה. לאחר הלידה של הצאצאים הראשונים, הזכרים מסתלקים והדבורים החדשות גדלות מהר מאוד לעצמאות ומסוגלות להסתדר לבד. כך מתפנה המלכה לעשות את תפקידה בעולם – ללדת ולהתרבות. היחידה בכוורת שעסוקה בלידות היא המלכה, ומלבד תפקיד זה היא אינה עוסקת בשום דבר אחר.

הלוחמות

דבורים אלו נולדו כדי לשרת את המלכה והכוורת, גם במחיר חייהן. המלכה העסוקה בלידות שוכבת פגיעה בתוך הכוורת וכדי להגן עליה נולדות הדבורים הלוחמות. דבורים אלה אינן עוסקות בעבודת הכוורת או במציאת אוכל, אלא אך ורק בשמירה על הסדר והגנה על גבולות הכוורת. במקרה של איום הן נזעקות לאיים על הפולש ולתקוף אותו במידת הצורך.

הפועלות

דבורים אלו אחראיות לכל הנעשה בכוורת. הן מביאות את האוכל, מחפשות אחר מקומות נוספים למציאת מזון אפשרי ומטפלות בכל הדבורים הנולדות ללא יוצאת מן הכלל. הדבורים הפועלות מתחלקות גם בינן לבין עצמן, ודבורה המטפלת בתינוקת לא תעוף החוצה לחפש אוכל, בדיוק כפי שלא תמצאו דבורה המחפשת מזון עסוקה בטיפול בתינוקות. לכל אחת בכוורת תפקיד מוגדר בו היא עוסקת כל ימי חייה.